
Jak správně pečovat o boty
Existuje mnoho návodů, jak se starat o své boty. Ty se mohou často diametrálně lišit, a proto jsme se rozhodli, že nebude na škodu dát dohromady přehled těch nejdůležitějších informací o tom, jak by správná péče o obuv měla vypadat. Na začátku si projdeme několik obecných doporučení a následně i jednotlivé typy materiálů s tipy, jak o ně pečovat, tak aby vaše boty zářily štěstím.
- Je důležité si uvědomit, že základem všeho je celková péče o boty. Ta začíná už u jejich správného nazouvání. K němu vždy používejte lžíci, předejdete tak prodření paty z častého nesprávného nazouvání a vyzouvání.
- Před prvním obutím se vždy doporučuje boty otřít od nečistot a naimpregnovat. Impregnaci je důležité obnovovat, protože po nějaké době ztrácí svojí funkci. Obzvláště v zimních měsících bývají boty vystaveny větší nepřízni počasí, a je tedy důležité proces impregnování opakovat častěji. Samozřejmě záleží na typu materiálu, ale pokud se boty naimpregnují minimálně jednou do měsíce, mnohonásobně se tím zvýší jejich životnost. Mnoho impregnací funguje i jako odpuzovač špíny a nečistot, takže si obuv déle ponechá svůj původní a přirozený vzhled.
- Důležité samozřejmě také je, boty pravidelně čistit. O tom si více řekneme u jednotlivých typů materiálu, ale náš osobní tip je, že s trochou mýdlové vody a měkkým kartáčkem nic nezkazíte.
- Dbejte na to, abyste vždy vybrali správnou velikost bot a zamezili tak volnému pohybu chodidla nebo naopak extrémnímu tření vnitřku bot o ponožku. V obou případech dochází k rychlejšímu opotřebení vnitřku boty a jejímu rychlejšímu zničení.
- Důležité je i pravidelné větrání bot po dlouhém nošení, díky kterému alespoň částečně zamezíte nechtěnému přemnožení bakterií uvnitř boty.
- Za žádnou cenu nedávejte boty do pračky, můžete tím narušit přilnavost jednotlivých materiálů bot i konstrukci celé boty tak, že ztratí původní tvar, a je celkově velká pravděpodobnost, že praním v pračce na botě napácháte víc škody než užitku. Nepoužívejte k jejich čištění líh nebo aceton. V zimě dávejte pozor také na posypové materiály, které zanechávají na botách nevzhledné skvrny.
- Přemýšlejte nad tím, jaké boty, ke které příležitosti zvolit.
A naše doporučení na závěr, pořiďte si více jednoduchých a dobře kombinovatelných bot a jejich pravidelnou rotací zajistíte, že se neopotřebí tak rychle, jako když budete nosit stejné tenisky každý den. Samozřejmě, jako u všeho, vždy nakupujte s rozvahou a dobře si promyslete, jestli opravdu potřebujete další pár bot, který budete nosit jen pár týdnů.
Jak se starat o jednotlivé materiály
Kůže:
Kůže je přírodní materiál, který stále pracuje, a postupem času tak získává nezaměnitelnou patinu. Kožené boty bývají nejkvalitnější a vydrží podstatně déle, než látkové tenisky. Zároveň jsou to boty, o které je třeba se starat. Důležitá je hlavně pravidelná výživa kůže. Koupě kvalitního krému a pravidelné krémování bot zajistí, že kůže nebude vysychat a nebude náchylná k praskání. Proces krémovaní je nutné opakovat minimálně jednou za měsíc, při častém nošení nebo v zimě klidně vícekrát. Při znečištění ideálně používat vlhčenou utěrku nebo hadr a špínu opatrně setřít.
Semiš a nubuk:
Rozdíl mezi semišem a nubukem je na první pohled přehlédnutelný. V obou případech se nejedná o leštěnou kůži, takže má úpravou přirozeně zdrsněný povrch. Zásadní rozdíl je v tom, která strana se leští. U semiše se zdrsňuje vnitřní strana usně, kdežto u nubuku vnější strana. Oba materiály jsou náchylnější na vodu, takže čistit menším množstvím mýdlové vody, dohromady s měkčím kartáčem. Pokud chceme vynechat vodu úplně, tak použít speciální zmizíkovací gumu, kterou prodává například značka Jason Markk. Impregnovat pouze speciální impregnací přímo na semiš (jiné impregnace mohou narušit strukturu materiálu, změnit barvu semiše, nebo na něm způsobit fleky).
Textil:
Nejjednodušší materiál, co se péče týče. Ideální je ho čas od času naimpregnovat, ať už z důvodu voděodolnosti, ale hlavně proti odpuzování nečistot. Co se samotného čištění týče, nejjednodušší je použít kartáč a příslušný čistič (Jason Markk, Shoe Shame) nebo mýdlovou vodu. Důkladně vydrhneme a necháme uschnout (ideálně při pokojové teplotě nebo pod topením, nedoporučuje se nechávat schnout na přímém slunečním světle kvůli případnému vyšisování barvy). Po vyčištění ideálně zase naimpregnovat.
Síťovina (Mesh, Knit):
Dost podobný princip jako u klasického textilu. Na čištění se doporučuje spíš měkčí kartáč, aby se nenarušila struktura síťoviny. Po čištění doporučujeme znovu naimpregnovat.
Značky, které potřebují speciální péči
Dr. Martens:
Pravidla pro zachování původního vzhledu kožených bot Dr. Martens jsou relativně jednoduchá. Krémovat, krémovat a zase krémovat. Značka používá při výrobě bot prémiovou jemnou kůži, která má tendenci hlavně v exponovaných částech boty, jako je ohyb prstů na přední straně bot, praskat nebo se prodírat. Jedná se o proces vysychání kůže, která v kombinaci s jejím ohýbáním a opotřebováním může v daném místě prasknout. Kůže je přírodní materiál, a stejně tak jako květina potřebuje světlo a vodu, i kůže potřebuje správnou výživu k prodloužení její životnosti. Ideálním řešením je koupě Wonder Balsamu přímo od značky Dr. Martens. Před použitím krému je důležité boty pečlivě očistit. Většina Martensek je z hladké kůže, takže k tomuto stačí použít utěrku nebo hadřík, lehce namožený v mýdlové vodě, případně využít pomoci čistidel Jason Markk nebo Shoe Shame. Poté co boty uschnou, naneseme tenkou vrstvu krému a rozetřeme čistým hadříkem pečlivě po celé ploše bot. Důraz klademe na místa, které jsou náchylnější na praskání, takže všude, kde se bota při běžném nošení ohýbá. Péče o Martensky je dlouhodobá záležitost, a čím déle chceme, aby nám bota vydržela, tím lépe se o ní musíme starat. Proces opakujte minimálně jednou do měsíce, při častém nošení a v zimě klidně častěji. Nezapomeňme, že kůže je materiál, který stále pracuje a získává časem a nošením přirozenou patinu, která sice může trochu změnit původní vzhled boty, ale naopak dodá vašemu páru jedinečnost a originalitu.
Clarks Originals:
Jak se starat o boty Clarks? Na většinu modelů je použita jen ta nejprémiovější kůže nebo semiš. Model Wallabee je historicky jeden z nejznámějších a nejpopulárnějších modelů značky, ať už pro své pohodlí, zpracování nebo právě semišovou úpravou. A právě k semišovým Clarksům si něco málo řekneme. Semiš je materiál velmi podobný klasické kůži, což není náhoda. Ona to vlastně kůže je, ale trochu jinak zpracovaná. Její hlavní výhodou je, že je daleko méně náchylná k praskání a starost o semišové boty je proto minimální. Nevýhodou semiše je, že jiné barevné varianty než černá, jsou relativně náchylné na znečištění. Existují speciální impregnace přímo na semiš, ale já osobně je nepoužívám, protože špínu neodpuzují 100 % a můžou narušit strukturu semiše. Co se čištění týče já na svoje Clarksy používám již zmiňovanou mýdlovou vodu a jemný kartáček na zuby, boty čistím krouživým pohybem a na kartáček netlačím s ohledem na semiš, vzniklou mýdlovou pěnu nechám chvilku působit a pak jemně setřu hadříkem (pozor, ideálně používat bezbarvé a co nejméně chemické mýdlo, aby nezanechalo na semiši skvrny, a co nejmenší množství vody). Takto očištěné boty nechám uschnout a tím proces čištění končí. Samozřejmě existují speciální zmizíkovací gumy určené přímo na semiš, které můžu také vřele doporučit, ale čistící efekt je o něco horší než u mýdlové vody.