Průvodce materiály

Přírodní materiály

 • Alpaka

  Alpaka pochází z Jižní Ameriky a vzhledem připomíná malou lamu. Vlna získávána z alpaky je materiál, který je sice jemný a hedvábný na dotek, ale ve skutečnosti je pevný a silný. Díky menšímu energetickému příjmu jsou alpaky méně náročné na spotřebu vody a krmiva v porovnání s chovem ovcí a koz.

  Péče

  Oblečení z alpaky je vhodné prát v ruce ve studené vodě za použití vhodných pracích prostředků a vyhnout se jakékoliv formě ždímání. Následně nechat postupně usušit ve vodorovné pozici ve stínu. Při správné údržbě je materiál méně náchylný na puckování a srážení.

  Výhody

  lehký, ale pevný materiál
  vysoká izolace
  široké spektrum barevnosti od hnědé, přes šedou, až po krémovou

  Nevýhody

  může kousat
  náročnější na péči

  Udržitelnost

  alpaky nepotřebují tzv. chemické koupele, které by jejich vlnu zbavovaly lanolinu nebo mastnoty, jak je tomu u ovcí a koz alpaky se chovají pouze na pár místech na světě, což z nich dělá vzácnou komoditu, která musí často urazit dlouhou cestu, aby se dostala na místo výroby

 • Bambusové vlákno

  Bambus je přírodní materiál získávaný z bambusové dužiny. Často bývá komunikován jako udržitelný materiál, nicméně ne vždy to platí. Majoritním exportérem je Čína.

  Péče

  Bambusové oblečení je doporučené praní až na 30°C (tip: perte naruby). Vyšší teploty mohou poškozovat vlákno. Není vhnodné používat aviváž a jiná změkčovadla, jelikož mohou poškodit vlákna. Stejně tak je dobré se vyhnout dlouhému máchání či předpírání. Následně je vhodné prádlo nechat volně usušit na sluném místě venku. Nedodporučuje se žehlení ani chemické bělení, jelikož by mohlo dojít ke znehodnocení materiálu. Současně je tento materiál velmi náchylný na zatržení.

  Výhody

  prodyšný a rychleschnoucí materiál
  hypoalergení
  nemačká se
  přirozená ochrana proti UV záření
  jemnější, ale zároveň pevnější než viskóza
  vhodný na výrobu funkčního oblečení

  Nevýhody

  při styku s vlhkostí ztrácí svou pevnost až o 60 %
  vyšší cena z důvodu malometrážní produkce

  Udržitelnost

  bambus je rychle-rostoucí rostlina, která na své pěstování nepotřebuje žádné pesticidy, hnojiva ani speciální zavlažování
  bambus sám o sobě je obnovitelná a udržitelná rostlina, nicméně bambusové vlákno ke své výrobě potřebuje značné množství chemikálií
  při výrobě bambusového rayonu hrozí únik nebezpečných látek do ovzduší
  udržitelnou alternativou je certifikovaný organický bambusový len, pro dodržení udržitelné výroby hledejte certifikaci GOTS (Global Organic Textile Standard)

 • Bananatex

  Bananatex je unikátní přírodní materiál vyrobený z listů banánovníku textilního. Tomu se přezdívá také manilské konopí a pěstuje se především na Filipínách, malá část celkového podílu sklizně pochází také z Ekvádoru. Vlákno, z něhož je látka utkaná, se nazývá abaka. Materiál je naimpregnovaný vrstvou včelího vosku, což mu dodává voděodolnou kvalitu a poddajnější strukturu. Za vývojem tohoto materiálu stojí švýcarská značka QWSTION, kterou naleznete v naší nabídce.

  Péče

  čistit pouze ručně ve vlažné vodě

  Výhody

  extrémně silné a odolné vlákno, které je zároveň velmi poddajné a lehké
  voděodolnost
  cirkulární životní cyklus

  Nevýhody

  finální produkt může mít vysokou cenu; náklady na výrobu a zpracování jsou typicky mnohem vyšší než u konvenčních materiálů

  Udržitelnost

  žádné pesticidy a minimální spotřeba vody při pěstování abaky
  díky pěstování abaky dochází k obnovování lesů na území Filipín
  šetrný způsob barvení certifikovaný Oeko-Tex Standard 100 certifikátem
  pěstování podporuje filipínské lokální zemědělství
  férové podmínky všem zapojeným v procesu výroby
  100% rozložitelný

 • Bavlna

  Jeden z nejvšestrannějších a nejpoužívanějších materiálů čítající téměř polovinu globální textilní produkce.

  Bavlna je univerzální materiál získávaný z rostliny bavlníku. Vlákno je získáváno tzv. vyzrňováním. Je mykané, česané a následně zaplétané, aby se z něj udělala příze. Pěstování bavlny je podmíněno teplým klimatem. Nejčastější lokací pro pěstování je Indie, Čína, USA a Pákistán.

  Péče:

  100% bavlna odolává vysokým teplotám při praní, je jí možné prát až na 60°C. Vhodnější je však prát na nižší teploty (30-40°C), které zajistí, že oblečení nezmění velikost, barvu a ani strukturu. Pokud se jedná o bavlnu s příměsí, je jí možné prát až na 40°C. Následně bavlnu usušte venku mimo přímé sluneční světlo, aby nedošlo k poškození barev. Bavlna se snadno mačká, je jí však možné žehlit až na 200°C, ale opět se doporuš'čuje nižší teplota, aby nedošlo ke změně barvy.

  Výhody

  jemná na dotek
  prodyšná
  neelektrizující
  rozmanitá na úpravu

  Nevýhody

  nízká elasticita, může ztrácet tvar
  náchylná k žmolkováni (k prevenci doporučujeme prát oblečení naruby)
  může zežloutnout po delším vystavení sluníčku

  Udržitelnost

  100% bavlna se rozloží za 5-6 měsíců
  průměrná spotřeba vody na 1 kg bavlny je 20 000 l
  16 % světové produkce pesticidů a 24 % insekticidů se využívá právě na pěstování bavlny

 • Cupro

  Jinak také měďnaté vlákno, je výrobek z bavlněné celulózy regenerované rozpouštěním v roztoku mědi a čpavku. Jedná se tedy o přírodní materiál vytvořený chemicky. Chemikálie a voda potřebná k výrobě cupra se dá znovu využít a uzavírá tak udržitelný proces výroby.

  Ačkoliv bylo cupro poprvé vyrobeno v Německu, současná výroba se alokovala převážně do Japonska.

  Péče

  Pro praní Cupra je vhodné použít program na jemné praní maximálně na 40°C a vyhnout se ručnímu ždímání. Je doporučeno žehlení na nižší až střední stupeň.

  Výhody

  velmi silné vlákno
  vlákno se nevytahuje
  hladký a měkký povrch
  dobře absorbuje tekutiny
  nemá tendenci se mačkat

  Nevýhody

  relativně rychle se znečistí

  Udržitelnost

  rozložitelný
  lehce zrecyklovatelný
  cupro je vedlejší produkt zpracování bavlny, využití jakékoliv další části bavlníku tak redukuje už tak neúsporný proces bavlněné výroby
  jedno tričko vyrobené z cupra může ušetřit až 2 581 l vody

 • Faux Leather

  Historie výroby umělé kůže sahá do 20. let 20. století, kdy vznikla cenově dostupná alternativa k živočišné kůži. Avšak v rámci výrobního procesu mohou být použity složky živočišného původu. Je vyráběna především z polyuretanu a polymeru.

  Péče

  Péče souvisí s konkrétním typem použitého materiálu.

  Výhody

  Výhody souvisí s konkrétním typem použitého materiálu.

  Nevýhody

  Nevýhody souvisí s konkrétním typem použitého materiálu.

  Udržitelnost

  Dopad na životní prostředí souvisí s konkrétním typem použitého materiálu.

 • Hedvábí

  Hedvábí je jeden z nejstarších materiálů získávaný ze sekretu bource morušového. Existuje několik druhů insektu, které umějí produkovat hedvábí, nicméně bourec morušový je nejběžnějším typem. Zhruba po jednom měsíci vývojového stádia tvoří larva ochrannou kuklu z bílkovinného vlákna, které je dlouhé až 1000m, a ze kterého se hedvábí vyrábí.

  Péče

  Hedvábí vyžaduje speciální péči, a proto je doporučováno chemické čištění. V případě ručního praní je vhodné k praní použít jemné mýdlo a vyhnout se jakémukoliv kroucení a ždímání, které by mohlo oděv nenávratně poškodit. Je doporučeno žehlení maximálně na 150°C.

  Výhody

  lehký materiál, který chladí v létě a hřeje v zimě
  jedno z nejsilnějších přírodních vláken
  střední odolnost proti oděru

  Nevýhody

  nízká elasticita
  může ztrácet tvar
  vyšší cena

  Udržitelnost

  malý dopad na životní prostředí
  na každou tunu hedvábí připadá 5,426 kg emisí CO2
  doba rozkladu až 4 roky
  etický aspekt výroby - pro zajištění lepší kvality materiálu jsou larvy bource morušového zabity buď horkou párou nebo vařící vodou; alternativou je tzv. “mírové” hedvábí, které se vyrábí z prázdných kukel a zachovává tak přirozený životní cyklus můry

 • Hovězí kůže

  Hovězí kůže je druhotný produkt masného a mlékárenského průmyslu. Její kvalita zavisí na věku a životních podmínkách zvířete. Mladé tele, které je odkojeno na mléce, má jemnější a pevnější kůži než dospělá kráva, která se většinu života živí trávou nebo senem, a tím pádem je její kůže silnější a hruběji ochlupená.

  Důležitým indikátorem kvalitní kůže je i to, z jaké části zvířete pochází. Například kůže z břišní části těla zvířete bývá nejtlustší a nejlépe vyživená. Pro zvýšení odolnosti se kůže při zpracování vrství na sebe, což ale může snížit její přirozenou kvalitu.

  Péče

  Kožené výrobky nelze prát, protože bychom je zničili. V případě potřeby odstranění nečistoty na hladké kůži je možné utřít čistým jemně namočeným hadříkem ve vodě, který je dobře vyždímán. Dále je vhodné se vyhnout vystavení kůže přímému slunečnímu svitu a uchovávat ji na suchém stinném místě. O kůži je nutné pravidelně pečovat a pro její ošetření používat pouze k tomu určené přípravky.

  Výhody

  jedna z nejlevnějších variant živočišné kůže
  při správné údržbě má vysokou životnost

  Nevýhody

  tloušťka a síla kůže se napříč celou usní může lišit a při zvýšeném tlaku se může na slabších místech rozpadat
  s vyšším věkem může kůže vysychat a má tendenci praskat

  Udržitelnost

  zásadním faktorem je původ kůže a to, jestli při jejím získání a zpracování zvíře netrpělo
  důležitý je i dopad na životní prostředí při barvení kůže
  při zpracování živočišné kůže je únik emisí až 4 krát vyšší než při zpracování umělé kůže

 • Juta

  Juta je přírodní materiál, který se vyrábí z vnější strany nebo stonku rostliny stejného jména. 95 % produkce se odehrává v Indii a Bangladéši, kde roste po dobu monzunové sezóny. Po bavlně jde o druhou najvýznamnější komoditu, co se dostupnosti, poptávky a využití týče.

  Péče

  doporučuje se ruční šetrné čištění

  Výhody

  dobrý podíl získaného materiálu na úrodnou půdu
  rozmanité využití včetně výroby papíru, geotextilií a textilií v módním průmyslu

  Nevýhody

  juta je náchylná na vlhkost, při styku s ní může ztrácet tvar

  Udržitelnost

  juta je rychle-rostoucí rostlina, které ke svému pěstování nepotřebuje excesivní zavlažování, hnojiva a pesticidy
  v průběhu svého životního cyklu se dá několikrát zrecyklovat a po jeho ukončení se rozloží v přírodě, dodávající půdě významné živiny

 • Kašmír

  Kašmír je luxusní a jemný vlněný materiál, který je získávaný stříháním kašmírské kozy. Známý také pod pojmem “pasham”, neboli kozí vlna. Tradiční metoda ručního vyčesávání vlasu je zachovaná v Mongolsku a Číně. Důležitým aspektem výroby je ruční kontrola kvality a selektivní výběr vláken.

  Péče

  Kašmír by se měl prát ručně při teplotě do 20°C, případně zvolit profesionální chemické čištění. Je vhodně se vyhnout ručnímu ždímání. Následně nechat postupně usušit ve vodorovné pozici ve stínu. Především se vyhnout přímému zdroji tepla - radiátor, přímé slunce. Při správné údržbě je materiál méně náchylný na plstnatění a srážení. Kašmír se nedoporučuje věšet na ramínko kvůli možnému prověšení, doporučená metoda skladování je skládání.

  Výhody

  termoregulační vlastnosti
  velmi jemný a příjemný na dotek

  Nevýhody

  nižší přilnavost
  vyšší cena

  Udržitelnost

  udržitelný aspekt závisí na způsobu chování koz, nicméně z podstaty jejich vzácného výskytu je snadnější dodržet etickou a udržitelnou produkci

 • Konopí

  Technické konopí je rychle-rostoucí rostlina bez obsahu THC. Vlákna z konopí se používají na výrobu lan a textilií. Vzhledem a texturou bývá často zaměňováno za len.

  Péče

  Konopí je vhodné prát ručně ve studené vodě. Při vložení do pračky je lepší jemné konopí vložit do sáčku na spodní prádlo. Je doporučeno přidat před praním lžíci octa, která zajistí, že na textilu nezůstanou zbytky pracího prostředku. Následně nechat uschnout na vzduchu a vyžehlit.

  Výhody

  pevný a prodyšný materiál
  antibakteriální vlastnosti
  přirozená odolnost vůči horku, UV záření a slané vodě

  Nevýhody

  tužší a hrubší než len

  Udržitelnost

  konopí jako takové je velmi důležitý materiál z hlediska ekologie a udržitelnosti, jelikož na jeho pěstování je potřeba minimální (pokud vůbec nějaké) množství pesticidů a hnojiva, rychle roste a zlepšuje stav půdy díky dodávání dusíku
  poskytuje důležité vedlejší produkty jako konopný olej anebo mulč
  díky dlouhému vláknu se z něj vyrobí více materiálu než ze lnu
  bezpečně se rozloží v přírodě a dodá půdě významné živiny
  pokud není v bio kvalitě, na oddělování vlákna se používají nebezpečné chemikálie
  v mnoha oblastech se sklízí ručně

 • Len

  Len je jedním z nejdéle používaných materiálů, jehož historie sahá až do roku 6 000 př.n.l.. Vyrábí se z rostliny stejného názvu výraznou svým fialovým kvítím. Jde o jedinou celulózovou rostlinu, která je původem ze Západní Evropy. Nejkvalitnější len pochází z Belgie a Irska.

  Péče

  Len je možné prát až na 40°C. Následně nechat uschnout na vzduchu a vyžehlit. Je doporučeno žehlit na vyššší teploty (až na 230°C). Avšak není vhodné opakovaně skládat ve stejných místech, aby nedošlo k prasknutí.

  Výhody

  odolný materiál, který není náchylný k oděru ani žmolkování
  snazší odstranění skvrn i při nízkých teplotách
  větší ochrana před UV zářením oproti bavlně
  kvalitní len vydrží i několik generací

  Nevýhody

  tvrdší než bavlna
  mačká se

  Udržitelnost

  len ke své výrobě vyžaduje méně vody i energie, zároveň je plně rozložitelný
  díky rychlé rotaci půda nepotřebuje nadměrné hnojení ani pesticidy, v této oblasti je na pětinové spotřebě oproti konvenční bavlně
  při výrobě lnu vzniká několik vedlejších produktů jako například lněný olej nebo krmivo pro zvířata, výroba tudíž nezanechává žádný odpad
  původní metoda na oddělování vlákna bylo máčení ve vodě, nyní se pro větší rychlost používá chemické oddělování, které může mít negativní dopad na životní prostředí i látku samotnou

 • Merino vlna

  Merino vlna je extrémně jemná vlna, kterou produkuje speciální plemeno ovce domácí známé jako Merino. Plemeno pochází s největší pravděpodobností ze severu Afriky odkud se ve středověku dostalo do Španělska. V dnešní době je nejvíce rozšířeno v Austrálii a na Novém Zélandu.

  Vlna je ceněná pro své specifické vlastnosti jako je pohlcování pachů a termoregulační vlastnosti. Díky struktuře vláken totiž dobře zadržuje vzduch, izoluje a udržuje vyprodukované teplo. V létě naopak mírně ochlazuje. Navíc skvěle odvádí vlhkost, takže při pocení nemá chladivý efekt jako syntetika.

  Péče

  U merino vlny postačuje větrání oděvu místo jeho praní. V případě praní je vhodné zvolit program s nejnižšími otáčkami. Ideálně prát v pracím prášku s obsahem lanolinu (přírodní olej vyskytující se v merino vlně). Následně sušit na přirozeně větraném místě, vyvarovat se silným zdrojům tepla - přímé slunce, radiátor a nechat postupně usušit ve vodorovné pozici. Při správné údržbě je materiál méně náchylný na srážení.

  Výhody

  přírodní materiál
  vysoká schopnost pohlcovat pachy
  působí antibakteriálně
  skvělé termoregulační vlastnosti

  Nevýhody

  při extrémním propocení může být z látky cítit lanolin, který nemusí být všem příjemný
  menší odolnost a životnost než syntetika

  Udržitelnost

  přírodní rozložitelný a obnovitelný materiál
  musí se z ovcí získávat etickým způsobem
  může docházet k odlesňování kvůli získání plochy k chovu ovcí

 • Nappa

  Kůže druhu Nappa se vyznačuje výraznou měkkostí, hebkostí a příjemným omakem. Název je odvozen od Kalifornského města Napa, kde se začala kůže vyrábět speciální technologii, která se do té doby používala pouze na zpracování rukavičkářských materiálů. Takto zpracovaná kůže se používá především na výrobu peněženek, kabelek a rukavic, ale také na nábytek a boty.

  Péče

  Výrobky z kůže typu Nappa nelze prát, protože bychom je zničili. Dále je vhodné se vyhnout vystavení kůže přímému slunečnímu svitu a uchovávat ji na suchém stinném místě. O kůži je nutné pravidelně pečovat a pro ošetření kůže Nappa používat pouze k tomu určené přípravky. Kvůli vyšší pórovitosti kůže se doporučuje jí hojně ošetřovat impregnačním přípravkem proti vodě a nečistotám.

  Výhody

  výrazně měkčí a příjemnější na omak oproti klasicky vydělané kůži
  při správné údržbě má vysokou životnost

  Nevýhody

  je výrazně pórovitější než ostatní druhy kůže, proto je víc náchylná na vodu nebo jiné tekutiny
  je daleko křehčí než klasická kůže, proto se používá spíše na osobní doplňky jako jsou kabelky nebo menší kožené výrobky

  Udržitelnost

  zásadním faktorem je původ kůže a to, jestli při jejím získání a zpracování zvíře netrpělo
  důležitý je i dopad na životní prostředí při barvení kůže

 • Nubuk

  Jedná se o typ živočišné kůže, která má úpravou přirozeně zdrsněný povrch. Na první pohled se zdá, že mezi nubukem a semišem není žádný rozdíl, protože oba typy kůže jsou si velmi podobné. Nejzásadnější rozdíl je, že nubuk je kožená useň, opracovaná z vnější strany.

  Péče

  Výrobky z kůže typu Nubuk nelze prát, protože bychom je zničili. Dále je vhodné se vyhnout vystavení kůže přímému slunečnímu svitu a uchovávat ji na suchém stinném místě. O kůži je nutné pravidelně pečovat a pro ošetření kůže Nabuk používat pouze k tomu určené přípravky. Kvůli vyšší pórovitosti kůže se doporučuje jí hojně ošetřovat impregnačním přípravkem proti vodě a nečistotám.

  Výhody

  oproti klasické hladké kůži má delší životnost a není tak náchylný k praskání
  při správné údržbě má velmi vysokou životnost

  Nevýhody

  při vyšším tření materiálu má tendenci se rychle ošoupat
  světlé varianty nubuku jsou náročnější na čištění

  Udržitelnost

  zásadním faktorem je původ kůže a to jestli při jejím získání a zpracování zvíře netrpělo
  důležitý je i dopad na životní prostředí při barvení nubuku

 • Organická bavlna

  Organická bavlna je bavlna pěstovaná bez úpravy genetické informace a bez použití syntetických zemědělských chemikálií jako jsou hnojiva, pesticidy anebo insekticidy. Pěstování organické bavlny podléhá mezinárodním standardům.

  Produkce organické bavlny udržuje úrodnost půdy, redukuje používání toxických látek a pomáhá vytvářet biologicky rozmanité zemědělství.

  Péče

  100% organická bavlna odolová vysokým teplotám při praní, je jí možné prát až na 60°C. Vhodnější je však prát na nižší teploty (30-40°C), které zajistí, že oblečení nezmění velikost, barvu a ani strukturu. Pokud se jedná o bavlnu s příměsí, je jí možné prát až na 40°C. Následně bavlnu usušte venku mimo přímé sluneční světlo, aby nedošlo k poškození barev. Bavlna se snadno mačká, je jí však možné žehlit až na 200°C, ale opět se doporuš'čuje nižší teplota, aby nedošlo ke změně barvy.

  Výhody

  hypoalergení
  jemná na dotek
  prodyšná
  neelektrizující
  rozmanitá na úpravu

  Nevýhody

  nízká elasticita, může ztrácet tvar
  náchylná ke žmolkování (k prevenci doporučujeme prát oblečení naruby)
  může zežloutnout po delším vystavení sluníčku

  Udržitelnost

  spotřeba CO2 je 978 kg na tunu organické bavlny, což je o 46 % méně než u konvenční bavlny
  nulová spotřeba chemikálií
  horší výnos pro pěstitele - v porovnání s konvenční bavlnou roste méně bavlny na větší rozloze půdy
  pro dodržení udržitelné a etické výroby hledejte certifikaci GOTS, Better Cotton Initiative anebo Regenerative Organic"

 • Organické konopí

  Organické konopí je jedním z nejudržitelnějších  materiálů. Mimo výhody konvenčního konopí je pěstovaný zcela bez použití chemických pesticidů a hnojiv. Navíc ke svému růstu potřebuje pouze pětinu vody, oproti konvenční bavlně.

  Péče

  Organické konopí je vhodné prát ručně ve studené vodě. Při vložení do pračky je lepší jemné konopí vložit do sáčku na spodní prádlo. Je doporučeno přidat před praním lžíci octa, která zajistí, že na textilu nezůstanou zbytky pracího prostředku. Následně nechat uschnout na vzduchu a vyžehlit.

  Výhody

  pevný a prodyšný materiál
  antibakteriální vlastnosti
  přirozená odolnost vůči horku, UV záření a slané vodě

  Nevýhody

  tužší a hrubší než len

  Udržitelnost

  konopí jako takové je velmi důležitý materiál z hlediska ekologie a udržitelnosti, jelikož na jeho pěstování je potřeba minimum (pokud vůbec nějaké) množství pesticidů a hnojiva, rychle roste a zlepšuje stav půdy díky hojnému dodávání dusíku
  poskytuje důležité vedlejší produkty jako konopný olej anebo mulč
  díky dlouhému vláknu se z něj vyrobí více materiálu než ze lnu
  bezpečně se rozloží v přírodě a dodá půdě významné živiny
  pro dodržení udržitelné výroby hledejte certifikaci GOTS (Global Organic Textile Standard)

 • Organický len

  Organický len je len v bio kvalitě, vyráběný bez použití chemických rozpouštědel.

  Péče

  Organický len je možné prát až na 40°C. Následně nechat uschnout na vzduchu a vyžehlit. Je doporučeno žehlit na vyšší teploty (až na 230°C). Avšak není vhodné opakovaně skládat ve stejných místech, aby nedošlo k prasknutí.

  Výhody

  odolný materiál, který není náchylný k oděru ani žmolkování
  snazší odstranění skvrn i při nízkých teplotách
  větší ochrana před UV zářením oproti bavlně
  kvalitní len vydrží i několik generací

  Nevýhody

  tvrdší než bavlna
  mačká se

  Udržitelnost

  len ke své výrobě vyžaduje méně vody i energie, zároveň je plně rozložitelný
  díky rychlé rotaci půda nepotřebuje nadměrné hnojení ani pesticidy, v této oblasti je na pětinové spotřebě oproti konvenční bavlně
  při výrobě lnu vzniká několik vedlejších produktů jako například lněný olej nebo krmivo pro zvířata, výroba tudíž nezanechává žádný odpad
  len lze zanechat v přírodní barvě a maximálně jeho barevnost korigovat sluníčkem
  pro dodržení udržitelného způsobu výroby hledejte certifikace GOTS

 • Přírodní kaučuk

  Zmínky o přírodním kaučuku byly poprvé zaznamenány již v 15. století při výpravách španělských mořeplavců do Ameriky. Mezi klíčové země, které produkují přírodní kaučuk, patří Thajsko, Indonésie, Malajsie, Indie, Vietnam a Čína. A je získáván z kaučukovníku, který představuje klíčovou komoditu. Kaučuk je základní surovinou pro výrobu pryží.

  Péče

  Přírodní kaučuk je dobré ošetřit vhodným prostředkem, jelikož i přírodní guma může stářím popraskat.

  Výhody

  unikátně ohebný, pevný a nepropustný materiál

  Nevýhody

  proces zpracování

  Udržitelnost

  v rámci procesu výroby se používají chemické látky, které se uvolňují do ovzduší i odpadních vod

 • Přírodní korek

  Přírodní korek je jedinečný materiál, který je získáván z korkových dubů.

  Péče

  Čistit pouze ručně pomocí čistého bavlněného hadříku a jemného mýdla, kterým korkovou podrážku omyjete. Následně ji otřít suchým hadříkem a nechat usušit na stinném místě.

  Výhody

  lehkost
  pevnost
  odolnost
  snadné opracování
  voděodolný

  Udržitelnost

  přírodní obnovitelný materiál

 • Recyklovaná bavlna

  Recyklovaná bavlna je považována za jeden z nejudržitelnějších materiálů ze předpokladu správné recyklace. Dá se definovat jako bavlněné vlákno přepoužité v textilním průmyslu. Textilní recyklace probíhá primárně ze dvou zdrojů:
  výrobní odpad: recyklace odstřižků z výroby spotřební odpad: recyklace již nošeného oblečení nebo použitého domácího textilu Nejčastějším zdrojem bývá právě výrobní odpad, jelikož již hotové textilie jsou náročné na recyklaci z důvodu jiné barevnosti nebo obsahu materiálové příměsi.

  Péče

  100% recyklovaná bavlna odolová vysokým teplotám při praní, je jí možné prát až na 60°C. Vhodnější je však prát na nižší teploty (30-40°C), které zajistí, že oblečení nezmění velikost, barvu a ani strukturu. Pokud se jedná o bavlnu s příměsí, je jí možné prát až na 40°C. Následně bavlnu usušte venku mimo přímé sluneční světlo, aby nedošlo k poškození barev. Bavlna se snadno mačká, je jí však možné žehlit až na 200°C, ale opět se doporuš'čuje nižší teplota, aby nedošlo ke změně barvy.

  Výhody

  hypoalergení
  jemná na dotek
  prodyšná
  neelektrizující
  rozmanitá na úpravu

  Nevýhody

  nízká elasticita, může ztrácet tvar
  náchylná ke žmolkování (k prevenci doporučujeme prát oblečení naruby)
  může zežloutnout po delším vystavení sluníčku
  pro udržení odolnosti materiálu je často kombinovaná s jiným materiálem

  Udržitelnost

  recyklovaná bavlna je udržitelná z podstaty využívání již dostupných zdrojů
  dává prostor cirkulární ekonomice
  úspora spotřeby vody, fosilních paliv a CO2, které by jinak připadly na výrobu nových zdrojů
  vytváření materiálové příměsi anebo zlepšování vlastností látky může tyto úspory negativně vykompenzovat
  pro dodržení udržitelné výroby hledejte certifikaci GRS (Global Recycling Standard)"

 • Upcyklovaná bavlna

  Upcycling je opětovné použití stejné látky a její přeměna v něco jiného. Upcyklace není tak škodlivá pro životní prostředí a nepoužívá žádné jiné přírodní zdroje.

  Péče

  100% upcyklovaná bavlna odolová vysokým teplotám při praní, je jí možné prát až na 60°C. Vhodnější je však prát na nižší teploty (30-40°C), které zajistí, že oblečení nezmění velikost, barvu a ani strukturu. Pokud se jedná o bavlnu s příměsí, je jí možné prát až na 40°C. Následně bavlnu usušte venku mimo přímé sluneční světlo, aby nedošlo k poškození barev. Bavlna se snadno mačká, je jí však možné žehlit až na 200°C, ale opět se doporuš'čuje nižší teplota, aby nedošlo ke změně barvy.

  Výhody

  hypoalergení
  jemná na dotek
  prodyšná
  neelektrizující
  rozmanitá na úpravu

  Nevýhody

  nízká elasticita, může ztrácet tvar
  náchylná ke žmolkování (k prevenci doporučujeme prát oblečení naruby)
  může zežloutnout po delším vystavení sluníčku
  pro udržení odolnosti materiálu je často kombinovaná s jiným materiálem

  Udržitelnost

  Módní průmysl bere obrovské množství zdrojů a vytváří oblečení, které se nosí jen krátkou dobu, než se vyhodí na skládku.
  Upcyklace oblečení je způsob, jak zabránit opakování plýtvání a poškozování životního prostředí.

 • Vlna

  Vlna se získává z ovčí vlny. Ovce jsou stříhané zpravidla na jaře, kdy by přirozeně vlnu shazovaly, aby se chránily před přehříváním a náporu hmyzu. Ovce se chovají po celém světě a existuje celá řada plemen, která se liší vlastnostmi a kvalitou své vlny.

  Péče

  U vlny postačuje větrání oděvu místo jeho praní. V případě praní je vhodné zvolit program ruční praní nebo speciální program určený na vlnu. Je doporučeno se vyhnout použití chlorovaného pracího prášku nebo bělidla. Následně sušit na přirozeně větraném místě, vyvarovat se silným zdrojům tepla - přímé slunce, radiátor a nechat postupně usušit ve vodorovné pozici. Maximálně je možné žehlit na 150°C.

  Výhody

  prodyšná
  absorbuje vlhkost
  nemačká se
  udržuje tvar
  izolační funkce

  Nevýhody

  může škrábat (pokud jste na vlnu citliví, doporučujeme nosit se spodní vrstvou)
  možnost scvrknutí při nesprávné péči

   

  Udržitelnost

  vlna jako taková je kvalitní, rozložitelný a obnovitelný materiál
  pokud je správně získávána, je sama o sobě udržitelným materiálem
  masová produkce může vést k znehodnocení půdy a neetickému zacházení se zvířaty
  pro dodržení udržitelné a etické výroby hledejte certifikaci RWS (Responsible Wool Standard)"

Umělé materiály

 • Acetátové vlákno

  Acetátové vlákno je výrobek z chemicky zpracované celulózy. Acetát je lehčí než přírodní hedvábí, kterému se na omak velmi podobá.

  Často se objevuje jako příměs bavlny a vlny, aby si látka udržela stálý tvar. Často se ještě dodatečně ošetřuje, například anti-bakteriálními přípravky nebo složkami proti poškození z přímého slunečního svitu.

  Péče

  Acetátové vlákno ztrácí praním tvar a lesk, proto se doporučuje profesionální chemické čištění, případně domácí čištění v ruce a za studena. Při žehlení nesmí teplota překročit 120°C, aby nedošlo k nenávratnému poškození materiálu.

  Výhody

  splývavý materiál, který drží tvar
  přirozeně lesklý povrch
  nízká cena

  Nevýhody

  při žehlení na vyšší teplotu se může lehce propálit
  při tření vytváří statickou elektřinu
  hůře saje tekutiny

  Udržitelnost

  surový materiál se zpracovává chemicky, stejně jako například viskóza
  suché zvlákňování vyžaduje méně výrobních procesů, redukuje množství použitých chemikálií a výrobního odpadu

 • Akryl

  Historie akrylu sahá do poloviny minulého století, kdy se začal využívat díky svým vlastnostem jako levná syntetická alternativa vlny, nebo se s ní často také mísí. S vlnou má společnou hřejivost a pevnost, jeho životnost je však podstatně nižší, jakožto syntetickému materiálu mu chybí vlně přirozená termoregulační schopnost a vlastnost odpuzování pachů.

  Péče

  Akryl vyžaduje opatrnou péči, kdy při praní nedojde k překročení teploty 30° C, protože je náchylný na srážení. Tento materiál velmi rychle schne, není náchylný na mačkání a není doporučeno žehlení.

  Výhody

  je jemný a zároveň odolný
  hřejivost
  odolnost vůči přímému slunečnímu světlu
  odolný vůči skvrnám

  Nevýhody

  náchlyný ke žmolkování
  nízká elasticita, vytahává se
  nízká odolnost a životnost

  Udržitelnost

  není rozložitelný, je však alespoň (složitě) recyklovatelný
  extrémně náročný energetický proces, větší dopad na životní prostředí než u výroby polyesteru

 • Borosilikátové sklo

  Borosilikátové sklo má špičkové fyzikálními a chemickými vlastnostmi. Jedná se o materiál, který je vysoce odolný proti nárazům a změnám teplot, a proto se využívá v laboratořích. Poprvé představeno německým sklářem Ottou Schottem na konci 19. století. Produkty z něj jsou zdravotně nezávadné.

  Péče

  Může se omývat v myčce.

  Výhody

  skvěle odolává různým teplotám
  odolné nárazům
  lehčí než běžné sklo

  Nevýhody

  může se rozbít

  Udržitelnost

  zrecyklovatelný

 • EcoVero

  Viskóza označena značkou EcoVero je materiál certifikovaný značkou EU Ecolabel. Jde o udržitelnou alternativu viskózy.

  Péče

  EcoVero je vhodné prát v ruce nebo na jemné programy ve vlažné vodě až na 30°C. A následně usušit na ramínku. Nejlépší je oděv větrat a v případě potřeby nechat skvrny ostranit profesionálně pomoc chemického čištění.

  Výhody

  lehký materiál jemný na dotek
  vzdušný

  Nevýhody

  mačká se
  může ztrácet tvar

  Udržitelnost

  až o 50 % menší spotřeba vody a uhlíková stopa s porovnání s běžnou viskózou
  ECOVERO™ vlákna pochází z celulózy z certifikovaných a kontrolovaných zdrojů
  LENZING™ ECOVERO™ má certifikaci EU Ecolabel, jelikož splňuje ty nejpřísnější environmentální nároky v oblasti celého výrobního řetězce od extrakce, přes výrobu až po distribuci a ukončení životního cyklu

 • Elastan

  Elastan, nebo také spandex, je typ polyuretanu, který se od konce padesátých let využívá v módním průmyslu díky své vysoké pružnosti, odolnosti a flexibilnosti. Často je elastan mísen s dalšími materiály, kterým dodává právě svou pružnost a tvarovou přizpůsobivost.

  Péče

  Elastan je možné prát v pračce na jemný program na syntetiku při teplotách do 30-40°C. Následně je vhodné usušit během volného vyvěšení a není doporučováno sušit v sušičce. A žehlit naruby přes vlhké plátno při nižších teplotách.

  Výhody

  dá se natáhnout až na 500 % původního rozměru při zachování původního tvaru
  odolnost vůči vnějším vlivům
  přizpůsobivost a přilnavost
  nemačká se

  Nevýhody

  nestálost barvy
  nízká odolnost vůči vysokým teplotám

  Udržitelnost

  komplexní a energeticky náročný proces výroby
  při praní se uvolňují mikroplasty
  není rozložitelný
  dá se zrecyklovat nebo ukončit životní cyklus nezávadným a bezpečným spalováním

 • EVA

  Hlavní využití EVA pěny bývá výstuž nejrůznějších sportovních doplňků, sedla na kola, hokejové výstroje, helmy anebo i boty na lyžování a mnoho dalšího. Je oceňovaná hlavně pro její absorpční a tlumící vlastnosti, proto se hojně využívá při výrobě tenisek.

  Výhody

  měkký, pohodlný a lehký materiál
  vysoce odolný a pevný i při extrémně nízkých teplotách
  má schopnost odolat vysokému tlaku bez změny
  vysoká odolnost vůči dlouhodobému a častému používání
  odolnost vůči UV záření

  Nevýhody

  žádné nejsou

  Udržitelnost

  jeden z nejméně škodlivých syntetických materiálů
  hůře rozložitelná
  lze zrecyklovat a zprocesovat do nové EVA pěny

 • Fleece (polyester)

  Fleece je syntetická izolační tkanina vyrobená z polyesteru nebo jiných syntetických vláken. Polar Fleece je prodyšný a rychleschnoucí materiál, který byl vynalezen společností Malden Mills se sídlem v Massachusetts společně s Patagonií.
  Fleece vyrobené z recyklovaného polyesteru (jako použité PET lahve) je ekologičtější alternativou.

  Péče

  Fleece je vhodné prát v pračce na jemný program při nízkých teplotách. Je doporučeno produkt obrátit na ruby a zapnout veškeré zipy a vyhnout se změkčovadlům, sušení v sušičce a žehlení.

  Výhody

  měkkost a lehkost
  prodyšnost
  odolnost proti vhlkosti
  rychleschnoucí

  Nevýhody

  v mokrém stavu nemá izolační vlastnosti jako vlna
  v blízkosti otevřeného je nutné se chovat obezřetně

  Udržitelnost

  Syntetický materiál není biologicky odbouratelný a při praní jsou uvolňovány mikrovlákna. Dále je nutné fleece vždy chemicky ošetřit, aby byl odolný proti vodě nebo větru.

 • Lyocell (tencel)

  Lyocell je poměrně inovativním materiálem, který je šetrnější verzí viskózy vyráběné z celulózy, v případě Tencelu konkrétně z celulózy eukalyptu. Je známý zejména pod obchodní značkou Tencel, kterou si nechala registrovat rakouská firma Lenzing - přední výrobce lyocellu.

  Péče

  Lyocell je vhodné prát v ruce nebo na jemné programy ve vlažné vodě s jemným pracím prostředkem při nižších otáčkách. Následně oděv usušit volným vyvěšením na ramínku a vyhnout se sušení v sušičce. A žehlit na střední teplotu.

  Výhody

  odolnější než viskóza
  jemný na dotek

  Nevýhody

  snadno se zmačká
  vyšší cena

  Udržitelnost

  suroviny používané na výrobu loycellu jsou získané z udržitelně řízených lesů a celý výrobní proces probíhá v uzavřeném cyklu
  eukalyptus používaný na výrobu Tencelu je rostlina, která sama o sobě nepotřebuje umělé zavlažování, pesticidy ani hnojiva
  přeměna celulózy ve vlákno spotřebovává velké množství energie
  lyocell je recyklovatelný a kompostovatelný
  proces barvení může obsahovat chemikálie

 • Modal

  Modal je synteticky vyrobený materiál, jehož základ je celulóza bukového dřeva. Na omak připomíná bavlnu, ale je příjemnější, lehčí, dobře saje a odvádí pot. Poprvé byl materál vyroben v Japonsku okolo roku 1950.

  Péče

  Modal je vhodné prát ve studené vodě za použití přípravků na bázi aktivního kyslíku. Následně oděv usušit volným vyvěšením a eliminovat sušení v sušičce. Pokud je oděv správě vyvěšen a usušen, není ho potřeba žehlit.

  Výhody

  lehký, elastický a prodyšný materiál
  dobře vsakuje a odvádí pot
  splývavý materiál
  nežmolkuje se
  nesrazí se
  nemačká se

  Nevýhody

  není vhodný na bělení nebo barvení
  vyšší cena

  Udržitelnost

  ekologičtější alternativa ke konvenční bavlně
  100% rozložitelný materiál

 • Nerezová ocel

  Nerezová ocel byla objevena v roce 1913 Harleym Brearleym v Anglii. Jeho záměrem bylo využít nerezovou ocel na sudy na střelný prach, avšak brzy došlo k rozšířené použití materiálu i mimo vojenský průmysl.

  Péče

  Může se omývat v myčce.

  Výhody

  univerzálnost a praktičnost
  snadná údržba
  odolnost vůči vysokým teplotám

  Nevýhody

  špatná vodivost tepla
  zbarvování materiálu

  Udržitelnost

  Eliminace toxických látek má význam nejen pro životní prostředí, ale také pro lidské zdraví.

 • Nylon

  Jeden z prvních syntetických materiálů v módě, nylonové vlákno bylo v původní podobě vyvinuto již v třicátých letech 20. století. Jedná se o jeden z prvních syntetických polymerů vyráběných přímo z uhlí, vody a vzduchu, které mělo komerční úspěch. Jeho českou paralelou je silon.

  Péče

  Nylon je doporučeno prát v pračce nanízký teplotní program. Následně je vhodné oděv usušit během volného vyvěšení. Není doporučováno sušit v sušičce a ani žehlit. Žehlit je možné poze naruby při nízkých teplotách.

  Výhody

  extrémně silný a zároveň velmi lehký materiál
  pružný
  dobrá odolnost proti tření nebo jinému možnému mechanickému poškození

  Nevýhody

  větší tendence krčení a pomačkání než např. u polyesteru
  nízká odolnosti vůči přímému dlouhodobějšímu slunečnímu záření

  Udržitelnost

  extrémně energeticky náročný výrobní proces
  ničivý dopad výroby na životní prostředí (vysoká míra úniku skleníkových plynů)
  není rozložitelný
  existuje však možnost ho efektivně zrecyklovat

 • Pine Weave / Piñatex

  Jemná ručně tkaná textilie v přirozeném krémovém odstínu, která je vyrobená z vláken ananasových listů. Tyto listy představují zbytky po sklizni ananasů, které jsou transformovány na tkaninu pomocí procesu dekortikace. Z piñatex se vyrábí oblečení, tašky, boty i nábytek.

  Péče

  Piñatex je vhodné ošetřovat ekologickým voskem, který je k tomu určený.

  Výhody

  alternativa k živočišné kůži
  silná odolnost
  prodyšná, lehká a měkká tkanina

  Nevýhody

  není vodotěsný

  Udržitelnost

  Piñatex je vyroben z přírodních vláken a vláken kyseliny polymléčné (PLA). Avšak pryskyřice, která používaná pro jeho lakování, je vyrobená na bázi ropy. Proces výroby má od 20 % nižší uhlíkovou stopu než výroba živočišné kůže a dále nejsou využívané využívané chemikálie ke zpracování této tkaniny.

 • PLA plastic

  Jinak také bioplast, je plastická hmota, která se vyrábí z biomasy (z kukuřice nebo cukrové třtiny). Jedná se o termoplastický alifatický polyester, který se ve své surové formě využívá hlavně jako materiál, kterého využívají 3D tiskárny.

  Výhody

  vysoká teplota tání (okolo 178 °C)
  může se využívat k výrobě přepravek na potraviny

  Nevýhody

  nízká odolnost vůči nižším teplotám
  relativně nízká odolnost

  Udržitelnost

  zrecyklovatelný
  už zpracovaný materiál se může znovu přepracovat do původní surové formy

 • Polyester

  Syntetický polyester se poprvé v praxi využíval během 1. světové války jako impregnační materiál, v podobě, v jaké ho známe dnes, se však využívá až od druhé poloviny minulého století. Polyesterové vlákno má nespočet využití napříč všemi odvětvími módního průmyslu.

  Péče

  Polyester je možné prát v pračce na jemný program na syntetiku při teplotách do 30-40°C. Následně je vhodné usušit během volného vyvěšení. Není doporučováno sušit v sušičce. A žehlit naruby při nižších teplotách.

  Výhody

  nenákladná výroba
  odolný, lehký a silný materiál
  nemá tendenci se příliš krčit, mačkat či srážet
  dobře drží tvar
  nebledne a oproti bavlně je odolnější vůči skvrnám
  rychleschnoucí

  Nevýhody

  může snadno začít žmolkovat
  není prodyšný, “lepí se” na kůži

  Udržitelnost

  nerozkládá se, dá se však velmi efektivně zrecyklovat (a to hned několikrát)
  velice náročný výrobní proces
  barvení probíhá za ještě vyšších teplot, než je běžné u - většiny ostatních syntetických vláken

 • Polyethylen

  Polyethylen je nejběžnější podobou plastu v dnešní době a jeho širokospektrální využití se dotýká téměř každého odvětví současného průmyslu. Z polyethylenových vláken se vyrábí rybářské sítě, lana, geotextilie a také ochranné obleky.

  Výhody

  silný a odolný materiál
  netoxický plast
  ohebný - tudíž nemá tendenci se trhat či praskat

  Nevýhody

  nížší odolnost vůči vysokým teplotám
  nižší odolnost vůči přímému ostrému slunečními svitu vedoucí k degradaci

  Udržitelnost

  34 % celkové světové produkce plastu
  energeticky jeden z nejméně náročných plastů na výrobu
  stále velmi zatěžuje živ. prostředí, jelikož je při výrobě produkován velký objem skleníkových plynů
  dá se poměrně efektivně zrecyklovat
  není rozložitelný

 • Polypropylen

  Polypropylen je syntetický materiál, který byl na trh uveden v 50. letech minulého století. Jeho název bývá často zkratkovitě označován jako “polyprop”. Jedná se o jeden z nejvyužívanějších plastů v moderním průmyslu. V módě se z něj vyrábí netkaná látka vhodná k výrobě sportovního a funkčního oblečení.

  Péče

  Polypropylen je doporučeno prát v pračce na jemný program na syntetiku při teplotách do 30-40°C bez použití aviváže. Následně je vhodné oděv usušit během volného vyvěšení. Není doporučováno sušit v sušičce a ani žehlit. Žehlit je možné pouze naruby při nízkých teplotách.

  Výhody

  odolný a velmi lehký materiál
  rychleschnoucí
  přizpůsobivý tělu, elastický
  zadržuje teplo při nízkých teplotách

  Nevýhody

  nezadržuje vlhkost, doporučuje se vrstvit přes přírodní savé materiály
  syntetický, kluzký povrch

  Udržitelnost

  dá se efektivně zrecyklovat
  není rozložitelný
  1,7 kg CO2 je vyprodukováno při výrobě 1 kg polypropylenu

 • Polyuretan

  Může se využívat v různých formách, i jako vlákno využívající se v textilním průmyslu. Mezi polymerovými řetězci polyuretanu je vytvořeno trvalé zesítění, které zabraňuje roztavení a znovu-zpracování materiálu.

  Polyuretan je dostupný jako vlákno, folie nebo povlak a může se tvarovat dle libosti. V textilním průmyslu se nejčastěji využívá k výrobě umělé kůže nebo nepromokavých látek.

  Péče

  povrch polyuretanu se dá jednoduše setřít mýdlovou vodou nebo navlhčenou houbičkou

  Výhody

  vysoce odolný a lehký materiál, který je obecně pevnější než přírodní guma
  ohebnost a flexibilita
  vysoce odolný vůči prodření nebo protržení
  široká škála využití

  Nevýhody

  termoplastický polyuretan, který se využívá například k výrobě podrážek tenisek, je dražší než klasický polyuretan

  Udržitelnost

  diisokyanát, který se využívá ve výrobě PU, je vysoce toxický
  nedá se zrecyklovat

 • PVC

  Polyvinyl chlorid (PVC, vinyl) je jeden z nejpoužívanějších plastů, jehož historie sahá až do 30. let 20. století. V módním průmyslu se využívá primárně jako syntetická alternativa kůže či gumy, většinou bývá kombinován s tkanou podšívkou. Často se vyznačuje lesklým povrchem a dá se zpracovat do měkké a poddajné, ale i pevné podoby.

  Péče

  Čistit ručně za pomoci jemné houbičky či utěrky, která nenaruší povrch materiálu (stačí mýdlo a voda). Nelze prát v pračce a žehlit.

  Výhody

  odolný a pevný materiál
  levná výroba
  voděodolný a nenáročný na čištění a údržbu

  Nevýhody

  špatně snáší vysoké teploty (60°C)
  nižší kvalita a odolnost než obdobné PU

  Udržitelnost

  obsahuje méně uhlíku než většina termoplastů
  energeticky náročná výroba často zahrnující užití rizikových chemikálií
  dá se zrecyklovat

 • Recycled PET

  Z recyklovaných PET lahví je vyráběn recyklovaný polyester. Unikátní na tomto procesu je vysoká úspora vody (až 90 %) i energie (až 70 %) při srovnání s výrobou nového polyesteru a také vlastnosti vyrobeného materiálu, který procesem recyklace nedegraduje a je tak stejně kvalitní jako nově vyrobené vlákno.

  Péče

  Recyklovaný polyester je možné prát v pračce na jemný program na syntetiku při teplotách do 30-40°C. Následně je vhodné usušit během volného vyvěšení. Není doporučováno sušit v sušičce. A žehlit naruby při nižších teplotách.

  Výhody

  nenákladná výroba
  odolný, lehký a silný materiál
  nemá tendenci se příliš krčit, mačkat či srážet
  dobře drží tvar
  nebledne a oproti bavlně je odolnější vůči skvrnám
  rychleschnoucí

  Nevýhody

  může snadno začít žmolkovat
  není prodyšný, “lepí se” na kůži

  Udržitelnost

  znovupoužití plastového odpadu z PET lahví vylovených např. v mořích velmi výrazně snižuje dopad výroby ve srovnání s klasickým polyesterem, ale také organickou bavlnou (ta je na výrobu mnohem náročnější než recyklovaný polyester) může být recyklovaný opakovaně bez ztráty kvality

 • Recyklovaná vlna

  Recyklovaná vlna ze získává z odstřižků z výroby vlněné konfekce. Materiál se rozruší, znovu se upřede a vyrobí se nová tkanina.

  Péče

  U vlny postačuje větrání oděvu místo jeho praní. V případě praní je vhodné zvolit program ruční praní nebo speciální program určený na vlnu. Je doporučeno se vyhnout použití chlorovaného pracího prášku nebo bělidla. Následně sušit na přirozeně větraném místě, vyvarovat se silným zdrojům tepla - přímé slunce, radiátor a nechat postupně usušit ve vodorovné pozici. Maximálně je možné žehlit na 150°C.

  Výhody

  prodyšná
  absorbuje vlhkost
  nemačká se
  udržuje tvar
  izolační funkce

  Nevýhody

  může škrábat (pokud jste na vlnu citliví, doporučujeme nosit se spodní vrstvou) možnost scvrknutí při nesprávné péči

  Udržitelnost

  vlna jako taková je kvalitní, rozložitelný a obnovitelný materiál pokud je správně získávána a zpracovávána, je sama o sobě udržitelným materiálem

 • Recyklovaný fleece (polyester)

  Fleece je syntetická izolační tkanina vyrobená z polyesteru nebo jiných syntetických vláken. Polar Fleece je prodyšný a rychleschnoucí materiál, který byl vynalezen společností Malden Mills se sídlem v Massachusetts společně s Patagonií.
  Fleece vyrobené z recyklovaného polyesteru (jako použité PET lahve) je ekologičtější alternativou.

  Péče

  Fleece je vhodné prát v pračce na jemný program při nízkých teplotách. Je doporučeno produkt obrátit na ruby a zapnout veškeré zipy a vyhnout se změkčovadlům, sušení v sušičce a žehlení.

  Výhody

  měkkost a lehkost
  prodyšnost
  odolnost proti vhlkosti
  rychleschnoucí

  Nevýhody

  v mokrém stavu nemá izolační vlastnosti jako vlna
  v blízkosti otevřeného je nutné se chovat obezřetně

  Udržitelnost

  Syntetický materiál není biologicky odbouratelný a při praní jsou uvolňovány mikrovlákna. Dále je nutné fleece vždy chemicky ošetřit, aby byl odolný proti vodě nebo větru.

 • Recyklovaný nylon (recyklovaný nylon NetPlus™ vyrobený z recyklovaných rybářských sítí)

  Recyklovaný nylon představuje formu nylonu z již použitých materiálů (např. recyklovaný nylon NetPlus™ vyrobený z recyklovaných rybářských sítí). Ačkoliv původní materiál vznikl z derivátů ropy, tak recyklovaný nylon představuje šetrnou alternavitu k nylonu, kdy dochází k šetrné obnově tohoto materiálů při zachování jeho typických vlastností.

  Péče

  Recyklovaný nylon je doporučeno prát v pračce na nízký teplotní program. Následně je vhodné oděv usušit během volného vyvěšení. Není doporučováno sušit v sušičce a ani žehlit. Žehlit je možné poze naruby při nízkých teplotách.

  Výhody

  extrémně silný a zároveň velmi lehký materiál
  pružný
  dobrá odolnost proti tření nebo jinému možnému mechanickému poškození

  Nevýhody

  větší tendence krčení a pomačkání než např. u polyesteru
  nízká odolnosti vůči přímému dlouhodobějšímu slunečnímu záření

  Udržitelnost

  není rozložitelný, je ho možné zrecyklovat

 • Recyklovaný polyester

  Recyklovaný polyester vzniká z recyklátů jako jsou třeba PET lahve, nošené oděvy a další polyesterový odpad. Unikátní na tomto procesu je vysoká úspora vody (až 90 %) i energie (až 70 %) při srovnání s výrobou nového polyesteru a také vlastnosti vyrobeného materiálu, který procesem recyklace nedegraduje a je tak stejně kvalitní jako nově vyrobené vlákno.

  Péče

  Recyklovaný polyester je možné prát v pračce na jemný program na syntetiku při teplotách do 30-40°C. Následně je vhodné usušit během volného vyvěšení. Není doporučováno sušit v sušičce. A žehlit naruby při nižších teplotách.

  Výhody

  nenákladná výroba
  odolný, lehký a silný materiál
  nemá tendenci se příliš krčit, mačkat či srážet
  dobře drží tvar
  nebledne a oproti bavlně je odolnější vůči skvrnám
  rychleschnoucí

  Nevýhody

  může snadno začít žmolkovat
  není prodyšný, “lepí se” na kůži

  Udržitelnost

  znovupoužití plastového odpadu ze skládek či PET lahví vylovených v mořích
  velmi výrazně snižuje dopad výroby ve srovnání s klasickým polyesterem, ale také organickou bavlnou (ta je na výrobu mnohem náročnější než recyklovaný polyester)
  může být recyklovaný opakovaně bez ztráty kvality

 • REFIBRA™ lyocell (Tencel)

  REFIBRA™ lyocell je vyroben z dřevité buničiny získané ze zodpovědně obhospodařovaných lesů a recyklovaného odpadu bavlny.

  Péče

  Lyocell je vhodné prát v ruce nebo na jemné programy ve vlažné vodě s jemným pracím prostředkem při nižších otáčkách. Následně oděv usušit volným vyvěšením na ramínku a vyhnout se sušení v sušičce. A žehlit na střední teplotu.

  Výhody

  odolnější než viskóza
  jemný na dotek

  Nevýhody

  snadno se zmačká
  vyšší cena

  Udržitelnost

  Buničina použitá v REFIBRA je obnovitelná surovina, která pochází z udržitelně obhospodařovaných lesů. Přidání odpadu z recyklované bavlny (zbytky z výroby oděvů) nejen odvádí materiály z toku odpadu, ale také snižuje obsah použité dřevité buničiny. Tento způsob získávání zdrojů snižuje ekologický dopad používáním menšího množství původních surovin. Lyocell je recyklovatelný a kompostovatelný. Proces barvení může obsahovat chemikálie.

 • Silikon

  Silikonový materiál patří do pryžového materiálu. Silikonová pryž je elastomer, který je složený ze silikonu, který obsahuje křemík, uhlík, vodík a kyslík.

  Péče

  K péči o silikon postačí obyčejný kartáč, kterým je možné odstranit nečistoty a prach. Případně je možné použít vlhký hadřík.

  Výhody

  vysoká flexibilita
  neabsorbuje vodu
  vysoce odolný vůči vnějším vlivům, namáhání i přímému slunci

  Nevýhody

  nákladná výroba
  dopad produkce na životní prostředí

  Udržitelnost

  často jej není možné zrecyklovat, je třeba složitého technologického postupu

 • Syntetická guma

  Náhražka přírodní gumy se začala v průmyslu využívat na začátku 20. století. Její využití je široké napříč všemi průmyslovými odvětvími, v módě se využívá primárně při výrobě obuvi, ale i funkčního a sportovního oblečení či plavek (neopren).

  Péče

  obuv ze syntetické gumy skladujte ideálně v suchu a chladu

  Výhody

  odolnost, pevnost a stálost (i v porovnání s přírodním kaučukem)

  Nevýhody

  dopad výroby

  Udržitelnost

  vysoká energetická náročnost výroby
  nedá se zrecyklovat přetavením
  zůstává na skládkách znečišťujících životní prostředí

 • Tritan Copolyester

  Tritan Copolyester vyrábí americká firma Eastman a je schválen FDA (US Food and Drug Administration) a uveden v seznamu EFSA (European Food and Safety Association).

  Tritan neobsahuje plastifikátory, neobsahuje BPA a skrze další řadu výhod je stále více využíván jako náhražka skla.

  Péče

  může se omývat v myčce

  Výhody

  čirý, pevný materiál s vysokou odolností
  odolný vůči chemikáliím
  BPA free: neobsahuje zdraví škodlivý Bisfenol A

  Nevýhody

  nízká odolnost vůči UV záření

  Udržitelnost

  životní cyklus tritanu má nižší dopad na životní prostředí než například výrobky z kovu, při jeho výrobě se zároveň spotřebovává méně energie
  využívání tritanových lahví na pití snižuje využití jednorázových plastů
  tritan je BPA free a je vyroben bez využití halogenů, sulfuru, dusíku, olova, rtutě, kadmia nebo chromu

 • Vegan Leather

  Veganská kůže představuje alternativu k živočišné kůži, která jí má imitovat. Často se vyrábí z polyuretanu, polymeru. Ale může být také vyrobena z inovativních a udržitelných materiálů, jako jsou listy ananasu, korek, jablečné slupky a recyklovaný plast. Důležité je, že v v rámci celého výrobního procesu nebyly použity žádné živočišné složky.

  Péče

  Péče souvisí s konkrétním typem použitého materiálu.

  Výhody

  Výhody souvisí s konkrétním typem použitého materiálu.

  Nevýhody

  Nevýhody souvisí s konkrétním typem použitého materiálu.

  Udržitelnost

  Dopad na životní prostředí souvisí s konkrétním typem použitého materiálu.

 • Vinylon F

  Vinylon F je název odolné látky, která v průběhu let přispěla k popularitě Kånken. Přestože jde o syntetický materiál, který je vyroben z vlákna zvaného polyvinylalkohol. Tak disponuje vlastnostmi, které jsou typické pro přírodní materiály.

  Péče

  Produkty z tohoto materiálu se nedoporučují prát v pračce. Nečistoty z povrchu je možné odstranit pomocí vlažné vody, jemného pracího prostředku a měkkého kartáčku nebo houbičky. Následně nechat usušit na dobře větraném místě.

  Výhody

  je voděodolný bez nutnosti povrchové úpravy dobrá odolnost

  Nevýhody

  umělá tkanina

  Udržitelnost

  vinylonové vlákno nepotřebuje povrchovou úpravu, jako je např. polyuretan (PU) nebo silikon, aby bylo voděodolné, jelikož při navlhnutí bobtná (odolává vhlkosti bez potřeby povrchových úprav)

 • Viskóza

  Jinak také známá jako rayon nebo umělé hedvábí. Vlákno viskózy se získává z chemicky zpracované celulózy. Od svého prvního zpracování, které se datuje až do let 1880, se viskóza využívá v různých formách a v různých odvětvích.

  Péče

  Je vhodné nechat vyčistit profesionálně pomocí chemického čištění. Nevhodným zacházením může dojít k nenávratnému poškození tkaniny. Maximální teplota žehlení je 180°C (a je doporučováno žehlit za vlhka.

  Výhody

  nízká cena
  příjemná na dotyk
  vysoce absorbční
  při vyšší teplotě se neroztéká jako syntetické materiály
  pevnější než vlna
  pružnější než přírodní vlákna

  Nevýhody

  náchylná k rýhování a ztrátě původního tvaru
  při zvlhnutí ztrácí většinu své pevnosti
  slabší než vlákna celulózy

  Udržitelnost

  získává se většinou z obnovitelných zdrojů (měkké dřevo, bambus, bavlník)
  proces přeměny surového materiálu na odpovídající vlákno využívá chemikálie, které mohou znečišťovat životní prostředí
  trvale rozložitelná na konci svého životního cyklu
  na výrobu 1 kg viskózy se spotřebuje zhruba 640 l vody

Přihlášení

nebo

Přidejte se

nebo

Souhlasím se zasíláním informací o doporučených produktech, novinkách a speciálních akcích. Odběr těchto informací je možné kdykoliv bezplatně upravit nebo zrušit kliknutím na odkaz v našem e-mailu.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Přidejte se k čerstvé komunitě a těšte se!

 • Neminou vás exkluzivní nabídky a slevy.
 • Můžete sledovat stav vaší objednávky.
 • Nemusíte pokaždé vyplňovat vaše údaje.
 • Můžete využívat Wishlist.

Zapomenuté heslo

Nové heslo vám přijde na e-mail.

Zavřít